Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Srí Lanka - základní informace

Oficiální název: Srílanská demokratická socialistická republika
Hlavní město: Colombo
Počet obyvatel: 19,1 mil.
Rozloha: 65 610 km²
Měna: 1 srílanská rupie (SL Re) = 100 centů
Úřední jazyk: sinhalština, tamilština

Obyvatelstvo
Asi 20% obyvatelstva tvoří hinduističtí Tamilové, kteří se snaží oddělit od ostatních obyvatel buddhistického vyznání. Chtějí vytvořit vlastní autonomní stát. Za prosazení tohoto názoru bojuje teroristická organizace Tamilští tygři, která je zakázána a upozorňuje na sebe nejrůznějšími teroristickými akcemi. Většina obyvatelstva je tvořena buddhistickými Sinhálci. Mezi náboženské menšiny patří křesťanství a islám. Na ostrově je 90% gramotnost.

Ekonomika
Vláda se snaží z agrárního státu vytvořit průmyslový, který by se orientoval především na vývoz. Zemědělství se dnes věnuje asi 38% obyvatel. Pěstuje se převážně rýže, batáty, maniok, cukrová třtina, kokosové ořechy, čaj, zelenina, ovoce, ananasy a kaučuk. Místní lidé také chovají skot, ovce, kozy, prasata a buvoly. V průmyslu je zaměstnán každý pátý obyvatel, proto toto odvětví představuje 25% hrubého domácího produktu. Z nerostných surovin se těží zejména slída, tuha a kaolín. Nejdůležitějšími exportními artikly jsou rýže, textil, čaj, a kokosové ořechy. Vyváží se hlavně do USA, Velké Británie a Německa. Důležitým zdrojem příjmů je také cestovní ruch. Ve službách pracuje 45% obyvatel.

Dějiny a kultura
Původními obyvateli ostrova byli Veddové, které roku si roku 504 př.n.l. podrobili Sinhálci a obrátili je na buddhistickou víru. Až do 13. století tak vládli na Srí Lance králové, kteří zde založili velká královská města s vysokou kulturou. Později na ostrov začali pronikat indičtí Tamilové, kteří vyhnali Sinhálce na jih a založili zde vlastní království. V 16. století však ostrov objevili Portugalci a celý jej obsadili. Netrvalo dlouho a vystřídali je Nizozemci a Britové. V letech 1802-1948 byla Srí Lanka britskou korunní kolonií Cejlon. Od roku 1948 je Cejlon nezávislým státem v rámci Společenství národů.Roku 1972 byla vytvořena republika s názvem Srí Lanka. V té době také propukl spor s diskriminovaným tamilským obyvatelstvem, které se snaží o osamostatnění. Během této občanské války zahynulo několik desítek tisíc lidí a pokračuje prakticky dodnes.

Geografie
Tento stát leží na ostrově Cejlon v jihovýchodní Asii nedaleko Indického poloostrova. Ostrov je omýván Bengálským zálivem a Indickým oceánem. Od Indie ostrov dělí Palcký průliv, kde najdeme řetěz korálových útesů zvaný Adamův most. Ostrov pokrývají rozsáhlé pobřežní nížiny, o nichž se směrem do vnitrozemí zvedá pohoří až do výšky 2524 metrů. Na svazích tohoto pohoří se rozprostírají čajové plantáže, kde se sklízí proslavený Cejlonský čaj. Na Srí Lance převažuje tropické podnebí.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Srí Lanka

Zájezdy Srí LankaOriginální zájezdy na ostrov Srí Lanka za dostupné ceny. Poznání, zážitky a relaxace, ubytování na zajímavých místech a služby českého delegáta.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko